• Historia
More
  Strona główna Historia 10 najciekawszych zwycięstw husarii

  10 najciekawszych zwycięstw husarii [WIDEO]

  1. Mołdawia 1572

  10 kwietnia 1572 roku, gdzieś w Mołdawii 400 husarzy rozbija 1000 wojowników deli, czyli elitarną kawalerię turecką. Deli wojownicy swój przydomek “szaleni” zawdzięczali wyjątkowej odwadze z jaką walczyli z przeciwnikami. Aby wejść w ich grono trzeba stoczyć i przeżyć 10 pojedynków.


  2. Lubieszów 1577

  Wojsko polskie pod dowódzctem hetmana Jana Zborowskiego mimo sześciokrotnej przegi gdańszczań, wspartych przez niemieckich pikinierów rozgromiło wroga. Straty gdańszczan i niemieckich wojsk najemnych były olbrzymie. Po bitwie naliczono 4416 zabitych i wzięto 1000 jeńców. Straty wojsk królewskich były w porównaniu z nimi znikome – 60 zabitych i 127 rannych żołnierzy.


  3. Mohylew 1581

  27 czerwca 1581 wojsko tatarsko-rosyjskie zaatakowało przedmieścia Mohylewa. Dzielnie broniący się mieszczanie nie dali by rady gdyby nie wsparcie 200 konnego oddziału husarii. Husaria przez 7 godzin, w otwartym polu powstrzymuje licząca 30 000 ludzi armię tatarsko-rosyjską nawałnicę. Gdy ze wsparciem przychodzi kolejnych 300 konny oddział lekkiej jazdy, na dobre odpycha oblegających.


  4. Kircholm 1605

  27 września 1605 roku pod Kircholmem, Jan Chodkiewicz rozbija trzykrotnie liczniejsze wojska szwedzkie. Straty szwedzkie szacuje się na 6 tys., zaś polsko-litewskie na około 100. Bitwa pod Kircholmem jest jednym z nielicznych zwycięstw w historii, które udało się uzyskać przez okrążenie głownych sił przeciwnika przy tak niekorzystnym stosunku sił.


  5. Kłuszyn 1610

  4 lipca 1610 pod Kłuszynem, dowodzona przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego składająca się głownie z husarii armia pokonała kilkukrotnie liczniejsze sprzymierzone wojska rosyjsko-szwedzkie, który szły na odsiecz obleganemu Smoleńskowi. Po tej bitwie Polacy zajęli moskiewski kreml, a syn polskiego krola zostaje obrany carem.


  6. Chocim 1621

  7 września 1621 roku pod chocimiem, rozgrywała się gigantyczna batalia, w której brała udział największa liczba husarii w historii, bo około 8000 tysięcy. Szarża husarii spedziła z pola 15-krotnie liczniejsze wojska tureckiem, na widok czego młody sułtan Osman II rozpłakał się z bezsilności.


  7. Trzciana 1629 rok

  25 czerwca 1629 roku pod trzcianą wojska hetmana polnego koronnego Stanisława Koniecpolskiego zwyciężyły dwukrotnie liczniejszą armię szwedzką dowodzoną przez króla Gustawa II Adolfa uważanego przez historyków za jednego z najwybitjnieszych wodzów w historii ludzkości. Husaria, ukryta za naturalnymi przeszkodami, uderzając na tyły lewego skrzydła przeciwnika zaważyła na klęsce szwedów, którzy musieli ratować się ucieczką.


  8. Kutyszcze 1660

  W 1660 roku pod wsią Kutyszcze 140 polskich husarzy pokonało około 3,5 tysięcy zołnierzy jazdy rosyjskiej i piechoty kozackiej. Wynika z tego, że na jednego polskiego kawalerzystę przypadało 25 przeciwnków.


  9. Wiedeń 1683

  12 września 1683 wojska polsko-austriacko-niemieckie pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego rozgromiły oblegającą Wiedeń armię imperium osmańskiego dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Turcy na polskim skrzydle skoncetrowali aż 3/4 swoich sił. Mimo to szarża polskiej husarii, wsparta przez oddziały kawalerii wojsk sprzymierzonych w zwarte szeregi tureckiej piechoty i konnych spahisów rozbiło turków doszczętnie rzucając ich do panicznej ucieczki.


  10. Hodów 1694

  Czterystu polskich husarzy i pancernych stanęło na drodze liczącej 40 tysięcy ludzi armii Tatarów. We wsi Hodów zbudowali prowizoryczne barykady. Za plecami mieli staw, dzięki temu nie zostali otoczeni. 11 czerwca 1694 r., po trwającym 5-6 godzin ataku, Tatarzy ponieśli dotkliwe straty, przerwali szturm i wycofali się. Zrezygnowali też z dalszego najazdu na Rzeczpospolitą.

  Zobacz także

  Apel małej Kurdyjki do Trumpa i świata: “Please, please stop this war!” W tym czasie trwa bitwa o Manbidż [WIDEO]

  Apel młodej Kurdyjki łapie za serce. W każdej wojnie zawsze najbardziej cierpią cywile. Jeśli świat nie wykona zdecydowanych ruchów tę dziewczynkę i...

  Polska pokonała Macedonię 2:0 i awansuje na EURO 2020! Zobacz bramki [WIDEO]

  Polska drużyna pokonuje Macedonią Północną 2:0 i awansuje na MIstrzostwa Europy w 2002 roku. Gratulujemy! Pierwszy gol w swojej...

  W ciągu 14 godzin w zbombardowano 4 szpitale. Czystki etniczne w Syrii! 18+[WIDEO]

  Decyzja Donalda Trumpa odnośnie wycofania wojsk amerykańskich z Syrii niesie za sobą dramatyczne skutki. Pro-tureccy dżihadyści dokonują czystek etnicznych. Turecka i rosyjska...

  92-letnia uczestniczka Powstania Warszawskiego przyjechała do konsulatu RP, by oddać głos. “Jestem zadowolona, że zdążyłam” [WIDEO]

  Pani Barbara Syska przyjechała do konsulatu RP w Waszyngtonie, by oddać głos. Postawa starszej kobiety zasługuje na ogromny szacunek! Pierwszy raz miałam...

  POLSKA DUMA – czyli prawdziwa miłość do Ojczyzny! Film, który chwyta za serce [WIDEO]

  Wzruszający wideoklip patriotyczny z rotą w tle. Niesamowite krajobrazowy i i urywki z Marszu Niepodległości. Chwyta za serce!