• Historia
More
  Strona główna Historia Dziwna Wojna. Dlaczego Francja i Wielka Brytania nie pomogła Polsce?

  Dziwna Wojna. Dlaczego Francja i Wielka Brytania nie pomogła Polsce?

  Często wertując podręczniki do historii można natknąć się na lekcje dotyczące tak zwanej dziwnej wojny. Czym był owy konflikt, kto brał w nim udział, oraz czego tak naprawdę dotyczył? Rozkładamy na czynniki pierwsze to, czym była dziwna wojna.

  Dlaczego Francja i Wielka Brytania nie pomogły, a powinny?

  Manifestacja pod ambasadą brytyjską w Warszawie po informacji o wypowiedzeniu wojny Niemcom przez Wielką Brytanię.

  Dziwna wojna to termin całkowicie połączony z II wojną światową. W ten sposób określa się tak naprawdę pierwszy etap działań wojennych, kiedy to pomimo ogromnych możliwości wojskowych, Francja oraz Wielka Brytania nie przyłączyły się do walki przeciwko wrogowi, którym była III Rzesza. Pomimo tego, że Niemcy dysponowali znacznie mniejszymi siłami, które tak naprawdę przez cały czas były wykorzystywane głównie na jednym froncie, wojny nie udało się zatrzymać. Bezczynność Wielkiej Brytanii i Niemiec to główny powód tego, że wojna rozkręciła się na dobre i finalnie zakończyła dopiero w roku 1945. Z pewnością losy świata byłyby zupełnie inne, gdyby nadeszła wtedy wojskowa ofensywa. Pomimo tego, że już na początku września 1939 roku, Francja oraz Wielka Brytania wypowiedziały formalnie Niemcom wojnę, jeszcze przez naprawdę bardzo długi czas nie ruszyły do walki. Do dzisiaj nie ujawniono wszystkich dokumentów, w których zapisano między innymi powody nie przyłączenia się do walki. Pomimo deklaracji ze strony Anglii i Francji, do Polski przez długie miesiące nie dotarła żadna najmniejsza pomoc.

  Kiedy nastąpiła ofensywa i dlaczego?

  Fortyfikacje Linii Maginota wizytowane przez oficerów niemieckich po kapitulacji Francji w 1940 r.

  Co zmieniło ten układ rzeczy? Wygrana Niemców w Polsce tylko zaostrzyła ich apetyt na więcej. Jednym słowem Niemcy zaczęli sięgać po więcej, zagrażając między innymi Danii i Holandii oraz Luksemburgowi, a następnie już samej Francji. Taki obrót zdarzeń musiał już by móc jakiekolwiek działania zbrojne ze strony tych wielkich mocarstw czyli Francji i Wielkiej Brytanii. Ofensywa na zachodzie, którą Niemcy planowali przez wiele miesięcy, rozpoczęła się na dobre dopiero w maju 1940 roku. To właśnie wtedy między innymi upadły wojenne plany Francuzów, którzy przez cały czas wierzyli w swojej fortyfikacje czyli inaczej linię Maginota. Niestety nie zdołała ona wytrzymać niemieckiej ofensywy, a Francja musiała przystąpić do wojny w innym stylu. Gdyby francuscy i angielscy partnerzy wcześniej podjęli decyzję o przystąpieniu do działań, wojna mogłaby mieć zupełnie inny przebieg.

  Jakie inne określenia można powiązać z dziwną wojną?

  Żołnierze Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego i francuskiego lotniczego personelu naziemnego przy ziemiance,28 września 1939 r.

  Jak łatwo się domyśleć, określenie dziwna wojna ma swoje odpowiedniki również w innych językach. Ten etap walk w okresie II Wojny Światowej jest przecież szeroko opisywany w praktycznie w każdej literaturze historycznej. W języku francuskim można spotkać się z terminem Drôle de Guerre. Po angielskim to natomiast phony war, czyli dosłownie udawana wojna. Wydaje się, że to właśnie ten termin najlepiej oddaje ducha tamtejszych działań, lub może raczej braku działań wojennych. Po angielsku bywa ona nazywana również nudną wolną czyli inaczej Bore War, co jest pewną grą słów i nawiązaniem do typowo anglosaskiej historii. W języku niemieckim utarło się natomiast powiedzenie Sitzkrieg czyli wojna na siedząc.

  Zobacz także

  Edward Mosberg w odpowiedzi na przekłamania Netflixa: wszystkie obozy na terenie polskim były niemieckie [WIDEO]

  Mosberg był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat.

  „My Pierwsza Brygada” odśpiewana przez kombatantów i mundurowych. Duma! [WIDEO]

  https://twitter.com/D_Tarczynski/status/1193866404719710208

  Piosenka, która powstała w hołdzie żołnierzom poległym w Afganistanie i Iraku[WIDEO]

  Znakomity montaż i wzruszająca piosenka. https://www.facebook.com/TobieOjczyzno2305/videos/503580093706865/

  Radni PO przegłosowali uchwałę.Ulica Jedności Robotniczej zamiast gen. Fieldorfa „Nila”.

  Rada miasta Żyrardów głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę gen. Fieldorfa-„Nila” na ulicę Jedności Robotniczej. Decyzja wywołała burzę...

  “Dziękujemy Wam Polacy za uwolnienie miasta Breda”. Holendrzy wciągają sektorówkę z podziękowaniem[WIDEO]

  Podczas meczu drużyna NAC BREDA rozciągnęła ogromną sektorówkę. Chciała w ten sposób podziękować polskim żołnierzom i generałowi Stanisławowi Maczkowi za wyzwolenie miasta...