• Historia
More
  Strona główna Historia Gest Kozakiewicza - policzek dla kibców Związku Radzieckiego

  Gest Kozakiewicza – policzek dla kibców Związku Radzieckiego [WIDEO]

  W 1980 roku, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie polski tyczkasz Władysław Kozakiewicz wykonał gest, który przeszedł do historii.


  Polak cały sezon był w świetnej formie. 11 maja w 1980 roku w Mediolanie pobił rekord świata skacząc 5,72 metra (utracił go tuż przed olimpiadą na rzecz Francuza – 5,75 metra).
  Podczas igrzysk w Moskwie Kozakiewicz walczył o pierwsze miejsce z reprezentantem gospodarzy Konstantinem Wołkowem. Całe zawody Polak skakał jak w transie. W pierwszym skoku nieudanie atakował rekord świata, by w drugiej próbie zaliczyć wysokość 5,78 metra i poraz drugi w tym samym sezonie zostać redkordzistą świata!

  W czasie decydującego biegu publiczność na stadionie szalała. Po wcześniejszym wygwizdaniu przegrywającego Rosjanina próbowali za wszelką cenę zniechęcić Polak wyjąc i krzycząc obelgi w jego stronę. Całe szczęście to się nie udało i Kozakiewicz po udanym skoku triumfalnym gestem wyraził swoje lekceważenie dla takiej formy dopingu ze stron radzieckich kibiców.

  Wszystkie wydarzenia Polacy oglądali w transmisji na żywo co uniemożliwiło polskim władzą cenzurę. Reżimowe media w gazetach i telewizji przemilczały to zdarzenie całkowicie, ale polscy kibice odczuwali ogromną satysfakcję.

  Wydarzenia 30 lipca 1980 roku na stadionie w Moskwie oglądała cała Polska w transmisji na żywo. Uniemożliwiło to ocenzurowanie relacji, a polskim widzom dostarczyło niezwykłej satysfakcji. Natomiast gazety, które nazajutrz pisały o olimpijskiej rywalizacji w skoku o tyczce, przemilczały to zdarzenie całkowicie, pisząc za to obszernie o gorącym dopingu ze strony kilkusetosobowej grupy polskich kibiców.

  Zobacz także

  Edward Mosberg w odpowiedzi na przekłamania Netflixa: wszystkie obozy na terenie polskim były niemieckie [WIDEO]

  Mosberg był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat.

  „My Pierwsza Brygada” odśpiewana przez kombatantów i mundurowych. Duma! [WIDEO]

  https://twitter.com/D_Tarczynski/status/1193866404719710208

  Piosenka, która powstała w hołdzie żołnierzom poległym w Afganistanie i Iraku[WIDEO]

  Znakomity montaż i wzruszająca piosenka. https://www.facebook.com/TobieOjczyzno2305/videos/503580093706865/

  Radni PO przegłosowali uchwałę.Ulica Jedności Robotniczej zamiast gen. Fieldorfa „Nila”.

  Rada miasta Żyrardów głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę gen. Fieldorfa-„Nila” na ulicę Jedności Robotniczej. Decyzja wywołała burzę...

  “Dziękujemy Wam Polacy za uwolnienie miasta Breda”. Holendrzy wciągają sektorówkę z podziękowaniem[WIDEO]

  Podczas meczu drużyna NAC BREDA rozciągnęła ogromną sektorówkę. Chciała w ten sposób podziękować polskim żołnierzom i generałowi Stanisławowi Maczkowi za wyzwolenie miasta...