• Historia
 • Wydarzenia
More
  Strona główna Historia Krzyż na Giewoncie. Jak powstał? Historia symbolu polskich Tatr.

  Krzyż na Giewoncie. Jak powstał? Historia symbolu polskich Tatr. [WIDEO]

  Metalowy krzyż na szczycie Wielkiego Giewontu zamontowany został przez parafian Zakopane 19 sierpnia 1901 roku na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Wysoki na na 17,5 metra krzyż o rozpiętości ramiona poprzecznego na blisko 5.5 góruje nad pobliskimi szczytami będąc symbolem polskich Tatr.

  Jak krzyż dostał się na szczyt?

  W pierwszej kolejności chciano sprawdzić jakiej wysokości powinien być krzyż, aby był widoczny z Zakopanego. Z dwóch długich żerdzi zebranych z szałasu zbito krzyż o wysokości 10,5 m, który zdał egzamin. Metalowy krzyż w elementach wykonała fabryka Góreckiego w Krakowie, przywieziono go koleją.

  Ponad 400 żelaznych elementów o łącznej wadze 1819 kilogramów osiemnastoma wozami przywieziono wozami konnymi na Halę Kondratową, a stąd wyniesione na szczyt na plecach. Oprócz metalowych elementów wyniesiono jeszcze 400 kg cementu i 200 płóciennych konewek wody ze źródła pod Kondracką Przełęczą. Przy całej operacji brało udział pół tysiąca ludzi natomiast samego montażu krzyża dokonało 6 górali.

  Na skrzyżowaniu ramion krzyża znajduje się napis: Jesu Christo Deo, restitutæ per ipsum salutis – “Jezusowi Chrystusowi, Bogu, w 1900 rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia”

  Fragment filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Telewizję Polską:

  Krzyż na Giewoncie i Jan Paweł II

  Więź Jana Pawła II z górami i góralami była wyjątkowa. Nawet dziś wiele lat po śmierci Ojca Świętego grupa górali podświetla Krzyż na Giewoncie, aby uczcić jego pamięć.

  „Kiedy się kończył wiek XIX, a rozpoczynał współczesny, ojcowie Wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk” – mówił do Górali w trakcie pielgrzymki Jan Paweł II.

  Krzyż na Giewoncie bywa niebezpieczny

  Metalowy krzyż na szczycie góry działa jako swoisty łapacz piorunów, który przyciąga pioruny niczym magnez. Tylko ostatni wypadek w ktorym zgineło 5 osób, a 140 zostało rannych udowadnia, że góry to nie żarty. Podobne zdarzenie miało 19 sierpnia 1937 roku, kiedy to podczas pielgrzymki w wyniku uderzenia pioruna zginęły 4 osoby, a 13 zostało porażonych. W górach należy wykazywać się szczególną ostrożnością i już przy najmniejszym zagrożeniu zmiany pogody należy reagować.

  Zobacz także

  Edward Mosberg w odpowiedzi na przekłamania Netflixa: wszystkie obozy na terenie polskim były niemieckie [WIDEO]

  Mosberg był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat.

  „My Pierwsza Brygada” odśpiewana przez kombatantów i mundurowych. Duma! [WIDEO]

  https://twitter.com/D_Tarczynski/status/1193866404719710208

  Piosenka, która powstała w hołdzie żołnierzom poległym w Afganistanie i Iraku[WIDEO]

  Znakomity montaż i wzruszająca piosenka. https://www.facebook.com/TobieOjczyzno2305/videos/503580093706865/

  Radni PO przegłosowali uchwałę.Ulica Jedności Robotniczej zamiast gen. Fieldorfa „Nila”.

  Rada miasta Żyrardów głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę gen. Fieldorfa-„Nila” na ulicę Jedności Robotniczej. Decyzja wywołała burzę...

  “Dziękujemy Wam Polacy za uwolnienie miasta Breda”. Holendrzy wciągają sektorówkę z podziękowaniem[WIDEO]

  Podczas meczu drużyna NAC BREDA rozciągnęła ogromną sektorówkę. Chciała w ten sposób podziękować polskim żołnierzom i generałowi Stanisławowi Maczkowi za wyzwolenie miasta...