• Historia
 • Wydarzenia
More
  Strona główna Historia Krzyż na Giewoncie. Jak powstał? Historia symbolu polskich Tatr.

  Krzyż na Giewoncie. Jak powstał? Historia symbolu polskich Tatr. [WIDEO]

  Metalowy krzyż na szczycie Wielkiego Giewontu zamontowany został przez parafian Zakopane 19 sierpnia 1901 roku na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Wysoki na na 17,5 metra krzyż o rozpiętości ramiona poprzecznego na blisko 5.5 góruje nad pobliskimi szczytami będąc symbolem polskich Tatr.

  Jak krzyż dostał się na szczyt?

  W pierwszej kolejności chciano sprawdzić jakiej wysokości powinien być krzyż, aby był widoczny z Zakopanego. Z dwóch długich żerdzi zebranych z szałasu zbito krzyż o wysokości 10,5 m, który zdał egzamin. Metalowy krzyż w elementach wykonała fabryka Góreckiego w Krakowie, przywieziono go koleją.

  Ponad 400 żelaznych elementów o łącznej wadze 1819 kilogramów osiemnastoma wozami przywieziono wozami konnymi na Halę Kondratową, a stąd wyniesione na szczyt na plecach. Oprócz metalowych elementów wyniesiono jeszcze 400 kg cementu i 200 płóciennych konewek wody ze źródła pod Kondracką Przełęczą. Przy całej operacji brało udział pół tysiąca ludzi natomiast samego montażu krzyża dokonało 6 górali.

  Na skrzyżowaniu ramion krzyża znajduje się napis: Jesu Christo Deo, restitutæ per ipsum salutis – “Jezusowi Chrystusowi, Bogu, w 1900 rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia”

  Fragment filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Telewizję Polską:

  Krzyż na Giewoncie i Jan Paweł II

  Więź Jana Pawła II z górami i góralami była wyjątkowa. Nawet dziś wiele lat po śmierci Ojca Świętego grupa górali podświetla Krzyż na Giewoncie, aby uczcić jego pamięć.

  “Kiedy się kończył wiek XIX, a rozpoczynał współczesny, ojcowie Wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk” – mówił do Górali w trakcie pielgrzymki Jan Paweł II.

  Krzyż na Giewoncie bywa niebezpieczny

  Metalowy krzyż na szczycie góry działa jako swoisty łapacz piorunów, który przyciąga pioruny niczym magnez. Tylko ostatni wypadek w ktorym zgineło 5 osób, a 140 zostało rannych udowadnia, że góry to nie żarty. Podobne zdarzenie miało 19 sierpnia 1937 roku, kiedy to podczas pielgrzymki w wyniku uderzenia pioruna zginęły 4 osoby, a 13 zostało porażonych. W górach należy wykazywać się szczególną ostrożnością i już przy najmniejszym zagrożeniu zmiany pogody należy reagować.

  Zobacz także

  Apel małej Kurdyjki do Trumpa i świata: “Please, please stop this war!” W tym czasie trwa bitwa o Manbidż [WIDEO]

  Apel młodej Kurdyjki łapie za serce. W każdej wojnie zawsze najbardziej cierpią cywile. Jeśli świat nie wykona zdecydowanych ruchów tę dziewczynkę i...

  Polska pokonała Macedonię 2:0 i awansuje na EURO 2020! Zobacz bramki [WIDEO]

  Polska drużyna pokonuje Macedonią Północną 2:0 i awansuje na MIstrzostwa Europy w 2002 roku. Gratulujemy! Pierwszy gol w swojej...

  W ciągu 14 godzin w zbombardowano 4 szpitale. Czystki etniczne w Syrii! 18+[WIDEO]

  Decyzja Donalda Trumpa odnośnie wycofania wojsk amerykańskich z Syrii niesie za sobą dramatyczne skutki. Pro-tureccy dżihadyści dokonują czystek etnicznych. Turecka i rosyjska...

  92-letnia uczestniczka Powstania Warszawskiego przyjechała do konsulatu RP, by oddać głos. “Jestem zadowolona, że zdążyłam” [WIDEO]

  Pani Barbara Syska przyjechała do konsulatu RP w Waszyngtonie, by oddać głos. Postawa starszej kobiety zasługuje na ogromny szacunek! Pierwszy raz miałam...

  POLSKA DUMA – czyli prawdziwa miłość do Ojczyzny! Film, który chwyta za serce [WIDEO]

  Wzruszający wideoklip patriotyczny z rotą w tle. Niesamowite krajobrazowy i i urywki z Marszu Niepodległości. Chwyta za serce!