• Historia
More
  Strona główna Historia Linia Curzona - definicja, przebieg, historia

  Linia Curzona – definicja, przebieg, historia

  Być może mało kto dziś jest tego świadomym, lecz kształt obecnej polski, a także ogólny podział państw tej części Europy, świat zawdzięcza w dużej mierze jednemu człowiekowi. Był nim lord George Curzon, brytyjski Minister Spraw Zagranicznych, który w 1920 roku wytyczył tzw. linie Curzona, czyli linię demarkacyjną pomiędzy Polską a Imperium Rosyjskim, która później stała się podstawą do wytyczenia po wojnie granic pomiędzy Polską a ZSRR.

  Jak przebiega linia Curzona?

  Llinia Curzona, czytaj: ker-zona lub ker-zna, to proponowana linia demarkacyjna, która miała oddzielać od siebie wojska polskie i bolszewickie. Było to podjęcie bardzo trudnego po odrodzeniu państwa polskiego tematu, czyli wytyczenia wschodnich granic. Zadanie to było tak trudne i skomplikowane, ponieważ niejasna była sytuacja narodowościowa na tych terenach, a jakby tego było mało, w ówczesnych czasach na terytorium Imperium Rosyjskiego panował istny chaos.


  Z racji tego, że linia Curzona powstawał w lipcu 1920 roku, czyli w momencie, gdy wojska bolszewickie maszerowały właśnie na Warszawę, głównym jej założeniem było wytyczenie linii rozejmu, a następnie na jej podstawie dalsze wytyczenie granic obu państw. Podstawą dla linii Curzona były rzeki Bug oraz Niemen. Cały projekt przewidywał, że granica wytyczona zostanie praktycznie wzdłuż dawnego Królestwa Polskiego. Począwszy od granic Prus Wschodnich, na północ od Suwałk, przez Jałówkę, Brześć, na wschód od Hrubieszowa i aż do miejscowości Kryłow, skąd następnie przebiegać miała na wschód od Przemyśla i zachód od Rawy ruskiej, aż do końca do samych Karpat.

  Ulotka antykomunistyczna z okresu II wojny światowej

  Konferencje w Spa, a linia Curzona?

  Linia Curzona po raz pierwszy zaproponowana została przez Brytyjczyków na konferencji w Spa w dniu 10 lipca 1920 r. Oczywiście jej najpoważniejszym zadaniem krótkotrwałym miało być zaprzestania działań wojennych pomiędzy oboma krajami, jednak dalekosiężnym celem było uspokojenie sytuacji politycznej w tej części Europy.

  Osiągnięcie to miało zostać zrealizowane poprzez wytyczenie granic na podstawie linii narodowych. Uważano, że małe i ograniczone etnicznie kraje będą stabilniejsze i spokojniejsze.
  Z tego też powodu na konferencji w SPA strona brytyjska posłużyła się mapami, które prezentowały brytyjską wizję etniczną na tych terenach. Za główną granicę wpływów polskości uznano rzekę Bug, która też była podstawą linii Curzona. Założenia te były oczywiście błędne, ponieważ brytyjskie mapy nie brały pod uwagę, chociażby większość ludności polskiej w takich miastach jak Lwów, czy też Wilno.

  Ustalanie przebiegu linii Curzona w okresie II wojny światowej

  Plany linii Curzona, które były opracowane podczas Konferencji w SPA, oczywiście nie zostały zrealizowane, ponieważ dzięki zwycięstwu pod WarszawąJózefa Piłsudskiego w 1920 roku, a także zawartemu 18 marca 1921 roku traktatowi pokojowemu Rydze, granice wytyczone zostały w zupełnie inny sposób.
  Nie oznacza to jednak, że o linii Curzona całkowicie zapomniano. Stanowiła ona bowiem podstawę późniejszej granicy Polski, która wytaczana była podczas konferencji jałtańskiej w 1945 roku. W wyniku tego tamtejszych ustaleń Polska utraciła takie miasta jak Lwów czy Wilno, lecz w zamian za to znacznie powiększyła swoje ziemie na zachodzie.

  Zobacz także

  Edward Mosberg w odpowiedzi na przekłamania Netflixa: wszystkie obozy na terenie polskim były niemieckie [WIDEO]

  Mosberg był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat.

  „My Pierwsza Brygada” odśpiewana przez kombatantów i mundurowych. Duma! [WIDEO]

  https://twitter.com/D_Tarczynski/status/1193866404719710208

  Piosenka, która powstała w hołdzie żołnierzom poległym w Afganistanie i Iraku[WIDEO]

  Znakomity montaż i wzruszająca piosenka. https://www.facebook.com/TobieOjczyzno2305/videos/503580093706865/

  Radni PO przegłosowali uchwałę.Ulica Jedności Robotniczej zamiast gen. Fieldorfa „Nila”.

  Rada miasta Żyrardów głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę gen. Fieldorfa-„Nila” na ulicę Jedności Robotniczej. Decyzja wywołała burzę...

  “Dziękujemy Wam Polacy za uwolnienie miasta Breda”. Holendrzy wciągają sektorówkę z podziękowaniem[WIDEO]

  Podczas meczu drużyna NAC BREDA rozciągnęła ogromną sektorówkę. Chciała w ten sposób podziękować polskim żołnierzom i generałowi Stanisławowi Maczkowi za wyzwolenie miasta...