• Wydarzenia
More
  Strona główna Gospodarka Lista banków z polskim kapitałem. Sprawdź, do kogo należy Twój bank.

  Lista banków z polskim kapitałem. Sprawdź, do kogo należy Twój bank.

  Troska o dobro kraju i budowanie jego dobrobytu nie może opierać się tylko na podtrzymywaniu tradycji i pamięci historycznej. Równie ważne jest podejmowanie konkretnych działań, które będą aktywnie wspierać polską gospodarkę. Jednymi z najważniejszych jest świadomie wybieranie produktów polskich firm, co będzie przekładać się na zwiększanie wpływów w budżecie państwa. Mowa tu między innymi o przechowywaniu własnych pieniędzy w polskich bankach.

  Prywatyzacja banków polskich

  Banki to instytucje, które w pewnym stopniu stają się dźwignią handlu. Dlaczego? Dlatego, że jeśli państwo jest bogate, to znaczy posiada liczne banki, to może wtedy przeprowadzać inwestycje zarówno na rynku własnym, jak i na rynkach obcych. Właściwie działający system bankowy kraju jest więc kluczowy dla rozwoju gospodarki, ponieważ umożliwia również finansowanie firm potrzebujących kapitału na rozwój. Jeszcze w roku 1989, Polska posiadała dziewięć banków, które zostały wydzielone z Narodowego Banku Polskiego. Jednak w latach 90. (oraz na początku XXI wieku) stopniowo dochodziło do tego, że wiele przedsiębiorstw zaczęło przechodzić w posiadanie zewnętrznego kapitału. Wtedy też ogromne środki pochodzące z kieszeni Polaków zaczęły być transferowane za granicę, to znaczy do krajów właścicieli banków. 

  Budynek Banku Państwa, późniejsza siedziba Banku Polskiego, ok. 1914 Źródło: Wikimedia Commons

  Jakie banki mają przewagę polskiego kapitału w 2019 roku?

  W ostatnich latach podjęto wiele decyzji popartych tym, że szansą na odbudowanie polskiej gospodarki jest patriotyzm ekonomiczny. Celem stało się to, by większość banków działających w Polsce faktycznie miała polski kapitał. W roku 2019 bankami gdzie wśród udziałowców dominuje albo Skarb Państwa (bezpośrednio lub pośrednio) albo polskie jednostki administracyjne czy też polscy udziałowcy to:

  • PKO BP, gdzie głównym udziałowcem jest Skarb Państwa.
  • Bank Pekao SA – w latach 90. przejęty przez włoską grupę UniCredit, od 2017 roku jego głównym akcjonariuszem została polska państwowa spółka PZU SA.
  • Alior Bank jest jednym z najmłodszych polskich banków. Jego głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa za pośrednictwem PZU SA.
  • Getin Noble Bank, którego głównym udziałowcem jest polski przedsiębiorca.
  • Idea Bank, gdzie głównym akcjonariuszem również jest właściciel grupy kapitałowej Getin Holding (Leszek Czarnecki).
  • BOŚ Bank, główny udziałowiec to Narodowy Fundusz Ochrony.
  • Bank Pocztowy, który jest silnie związany z Pocztą Polską SA (ok. 75% udziałów).
  • Plus Bank, którego głównym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz-Żak.

  Czy korzystanie z polskich banków ma znaczenie? Patriotyzm ekonomiczny się liczy?

  Banki są jednym z najważniejszych filarów gospodarki każdego państwa, dlatego tak ważne jest, by ich zyski stały się inwestycją w gospodarce narodowej, a nie były wypłacane poza granice. Warto wiedzieć, że w związku z obcymi kapitałami w bankach, tylko w roku 2015 (według danych Komisji Nadzoru Finansowego), poza granicę Polski wypłynęło około 2,95 mld zł z zysków banków działających na terenie naszego kraju. Gdyby należały one do udziałowców polskich, to tak duże pieniądze mogłyby być inwestowane przez polskie banki np. w tanie kredyty dla polskich firm. Taka sytuacja miałaby wtedy przełożenie na: 

  • powstawanie nowych miejsc pracy,
  • większą liczbę innowacji,
  • wzrost płac.

  Dlatego tak ważny staje się patriotyzm ekonomiczny i zakładanie kont w polskich bankach. Nawet jeśli pieniądze z banków nie będą płynąć bezpośrednio do użytkowników, to zmiany gospodarcze na pewno dałoby się odczuć w zasobności portfela. Na przykład dlatego, że więcej zarabiające osoby zaczęłyby więcej wydawać – być może na produkty/usługi, za których sprzedaż odpowiadać będą inni Polacy.

  Co się dzieje z kapitałem zagranicznym w obliczu kryzysu?

  Od banków zależy bardzo wiele. Jeżeli chcą, mogą wspierać na przykład firmy mające problemy finansowe. Mogą też jednak pozbawić środków dobrze prosperujące przedsiębiorstwo (gdzie zwykle większość prac jest finansowana z kredytów). W momencie kryzysu kapitał zagraniczny może zostać zabrany przedsiębiorstwu (cofnięcie kredytowania), co będzie skutkować koniecznością zapłaty kar umownych.

  Równie poważnym następstwem kryzysu stać się może także wycofywanie się banków zagranicznych z rynku polskiego (włącznie z zabraniem własnego kapitału). Taka nagła sytuacja może doprowadzić do zachwiania płynności całego sektora oraz do spadku podaży kredytów.

  Awers banknotu o nominale 50 złotych, emisja z 1 września 1929 roku, wydanego przez Bank Polski

  Jakie następstwa niesie za sobą odpływ kapitału dla polskiego obywatela?

  Biznes jest zależny od współpracy z bankami. Kiedy zaś kapitał będzie przekazywany do innych państw, to plany rozwoju gospodarczego Polski mogą napotkać na poważne utrudnienia. Zagraniczne banki mogą być bardzo niechętne do finansowania polskich przedsięwzięć. Będzie to miało skutki w skali całego kraju, które jednak dotknąć mogą każdego obywatela. Nie będą wtedy bowiem pojawiać się nowe miejsca pracy, nie wzrosną też płace, a produkty importowane z innych krajów (bo polscy producenci nie będą mogli inwestować w rozwój i podnosić jakości swoich produktów), będą coraz droższe.

  Jak więc widać, patriotyzm ekonomiczny ma znaczenie. Warto więc sprawdzać, czy zakłada się konto w banku, który jest polski tylko z nazwy, czy też w takim, który faktycznie ma przewagę polskiego kapitału. Ważne jest bowiem, by z naszych pieniędzy (złożonych na rachunku bankowym) korzystała rodzima, a nie cudza gospodarka, a co za tym idzie – wszyscy polscy obywatele.

  Zobacz także

  Edward Mosberg w odpowiedzi na przekłamania Netflixa: wszystkie obozy na terenie polskim były niemieckie [WIDEO]

  Mosberg był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat.

  „My Pierwsza Brygada” odśpiewana przez kombatantów i mundurowych. Duma! [WIDEO]

  https://twitter.com/D_Tarczynski/status/1193866404719710208

  Piosenka, która powstała w hołdzie żołnierzom poległym w Afganistanie i Iraku[WIDEO]

  Znakomity montaż i wzruszająca piosenka. https://www.facebook.com/TobieOjczyzno2305/videos/503580093706865/

  Radni PO przegłosowali uchwałę.Ulica Jedności Robotniczej zamiast gen. Fieldorfa „Nila”.

  Rada miasta Żyrardów głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę gen. Fieldorfa-„Nila” na ulicę Jedności Robotniczej. Decyzja wywołała burzę...

  “Dziękujemy Wam Polacy za uwolnienie miasta Breda”. Holendrzy wciągają sektorówkę z podziękowaniem[WIDEO]

  Podczas meczu drużyna NAC BREDA rozciągnęła ogromną sektorówkę. Chciała w ten sposób podziękować polskim żołnierzom i generałowi Stanisławowi Maczkowi za wyzwolenie miasta...