More
  Strona główna Bez kategorii 27 września 1605 roku Polacy rozbijają Szwedów w Bitwie Pod Kircholmem

  27 września 1605 roku Polacy rozbijają Szwedów w Bitwie Pod Kircholmem

  W bitwie pod Kircholmem wojska polskie w zaledwie 20 minut starły przeważające siły szwedzkie uszczuplając je, aż o 70 procent! Było to jedno z najświetniejszych zwycięstw I Rzeczypospolitej.

  Tło historyczne potyczki pod Kircholmem

  Bitwa pod Kircholmem to niewielki wycinek z konfliktu pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Szwecją o Inflanty, trwającego w latach 1600-1611. Przyczyną bitwy były zmagania o dominium Maris Baltici. Dodatkowym czynnikiem była walka o tron szwedzki między Karolem Sudermańskim a Zygmuntem III Wazą.

  Nierówne siły Polski i Szwecji

  Wojsko polsko-litewskie pod dowództwem hetmana polnego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza liczyły 1040 piechoty, 2400 jazdy i 4 bądź 7 dział, w tym chorągwie kozackie i kurlandzkie. Siły Karola Sudermańskiego z kolei liczyły 8500 piechoty, 2500 jazdy i 11 dział – oprócz Szwedów walczyli zaciężni żołnierze holenderscy, szkoccy i niemieccy. Jak łatwo policzyć Polacy nie mieli łatwego zadania!

  Jan Karol Chodkiewicz

  Przebieg bitwy pod Kircholmem

  Jan Karol Chodkiewicz, widząc, że Szwedzi stoją na wzgórzu i w tej sytuacji nie da się zaatakować ich pozycji, w celu rozrzedzenia szyku obronnego przeciwnika upozorował odwrót swoich wojsk zboczem wzgórza. Podczas gdy, Widząc to, Karol IX rozkazał Szwedom ruszyć za uciekającym nieprzyjacielem, aby nie nie dać się wymknąć mniej liczniejszemu przeciwnikowi. Na rozkaz szwedzka piechota ruszyła na wzniesienie zajmowane przez wojska polsko-litewskie.

  Podczas gdy, Widząc to, Karol IX rozkazał Szwedom ruszyć za uciekającym nieprzyjacielem, aby nie nie dać się wymknąć mniej liczniejszemu przeciwnikowi. Na rozkaz szwedzka piechota ruszyła na wzniesienie zajmowane przez wojska polsko-litewskie.

  Gdy tylko oddalili się od reszty wojsk Chodkiewicz wstrzymał pozorowaną ucieczkę i zawrócił swoje wojska. Na zmieszanych Szwedów uderzyła husaria oraz rajtarzy kurlandzcy. Ze względu na daleką odległość wojska szwedzkie nie mogły przyjść z pomocą dlatego nie musieli walczyć z całą armią szwedzką, a jedynie z jej połową. Błędna ocena sytuacji Karola IX i przebiegły fortel polskiego dowódcy doprowadziły do chwilowego wyrównania sił.

  Rajtaria Mansfelda po kilkunastu minutach walki z doborowymi husarzami rzuciła się do ucieczki wpadając w osłaniającą ją piechotę. Bezwładna masa uciekających żołnierzy uniemożliwiła Karolowi IX natychmiastowe wprowadzenie drugiej części wojsk, które zmieszane przez uciekających wymagały przegrupowania.

  By zyskać na to czas, rzucił przeciwko dowodzonemu przez Sapiehę prawemu skrzydłu resztę jazdy szwedzkiej. Mimo, iż przewaga liczebna Szwedów była znacząca Sapieha złamał szwedzkie uderzenie i zatrzymał się dopiero na na odwodzie.

  Widząc to Chodkiewicz posłał prawemu skrzydłu na pomoc chorągwie husarii i lekkiej jazdy dowodzone przez rotmistrza Lackiego. Polskie oddziały obeszły wroga łukiem i z pełnym impetem uderzył na nich ze skrzydła. Po przybyciu szwedzkich posiłków, Laicki zawrócił i ponowił uderzenie z równie dobrym skutkiem. W trakcie pościgu za szwedami Laicki wyszedł na Lacki wyszedł na tyły armii Karola IX, która wciąż broniła się w zabudowaniach Kircholmu.

  Widząc ogarniającą Szwedów panikę, Chodkiewicz rzucił na wzgórze wszystkie swe wojska. Na wzgórek kościelny, gdzie mieścił się sztab główny Szwedów, szeroką falą szła polsko-litewska piechota. Po trzech godzinach walki wszystkie wojska szwedzkie zostały rozbite i rzuciły się do ucieczki. Szwedzi uciekali w kierunku morza, gdzie czekała na nich stojąca na ryskiej redzie szwedzka flota wojenna. Do pościgu za uciekającymi Szwedami dołączyli także miejscowi chłopi łotewscy, mszcząc się za liczne grabieże.  

  Po bitwie pod KircholmemJanuary Suchodolski

  Skutki konfrontacji pod Kircholmem

  Po polskiej stronie straty wynosiły jedynie 100 osób zabitych i 200 rannych. Szwedów zginęło 8 tysięcy w tym 90% piechoty. Łącznie straty szwedzkie to aż 70%! 

  Armia szwedzka była rozbita i niezdolna do walki przez kilka najbliższych miesięcy. Mimo to tarcia między szlachcicami zdecydowały o nie podjęcia ofensywy i tak spektakularne zwycięstwo nie zostało wykorzystane.

  Bardzo ciekawy materiał na ten temat od Historii Bez Cenzury:

  Zobacz także

  Edward Mosberg w odpowiedzi na przekłamania Netflixa: wszystkie obozy na terenie polskim były niemieckie [WIDEO]

  Mosberg był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat.

  „My Pierwsza Brygada” odśpiewana przez kombatantów i mundurowych. Duma! [WIDEO]

  https://twitter.com/D_Tarczynski/status/1193866404719710208

  Piosenka, która powstała w hołdzie żołnierzom poległym w Afganistanie i Iraku[WIDEO]

  Znakomity montaż i wzruszająca piosenka. https://www.facebook.com/TobieOjczyzno2305/videos/503580093706865/

  Radni PO przegłosowali uchwałę.Ulica Jedności Robotniczej zamiast gen. Fieldorfa „Nila”.

  Rada miasta Żyrardów głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę gen. Fieldorfa-„Nila” na ulicę Jedności Robotniczej. Decyzja wywołała burzę...

  “Dziękujemy Wam Polacy za uwolnienie miasta Breda”. Holendrzy wciągają sektorówkę z podziękowaniem[WIDEO]

  Podczas meczu drużyna NAC BREDA rozciągnęła ogromną sektorówkę. Chciała w ten sposób podziękować polskim żołnierzom i generałowi Stanisławowi Maczkowi za wyzwolenie miasta...