• Historia
More
  Strona główna Historia 1 paździenika 1943 roku wyrok na Ernście Weffelsie, słynącym z okrucieństwa na...

  1 paździenika 1943 roku wyrok na Ernście Weffelsie, słynącym z okrucieństwa na oddziale kobiecym na Pawiaku.

  1 października 1943 roku oddział “Agat” pod dowództwem ppor. Kazimierza Kardasia ps. „Orkan” wykonał w Warszawie wyrok śmierci na Ernście Weffelsie, słynącym z okrucieństwa strażniku na oddziale kobiecym na Pawiaku.

  Sadysta kobiet

  Tydzień po likwidacji Kretschmanna kompania „Agat” uderza trzeci raz. Tym razem celem ataku jest SS-Sturmmann Ernst Weffels. Od 1941, podobnie jak Franz Bürkl, był Zugführerem (szefem zmiany) na kobiecym oddziale Pawiaka – „Serbii”. Z powodu wyłupiastego osadzenia oczu więźniarki nazywały go „Wyłupem”. Był zaliczany do zespołu najgorszych funkcjonariuszy Pawiaka. 

  We współpracy z Sabiną Bykowską, konfidentką, prowadził także śledztwo w sprawie sposobu przekazywania grypsów. Po donosie Bykowskiej odkrył, że za proceder ten odpowiadał polski personel szpitala więziennego. Kierownictwo Walki Podziemnej zostało powiadomione o sytuacji. Wydano rozkaz pilnej likwidacji Ernesta Weffelsa, przekazany do realizacji KG AK. Kpt. „Pług” Adam Borys zlecił zatem Aleksandrowi Kunickiemu „Rayskiemu” zadanie rozpracowania gestapowca

  Zamach na kata Polaków

  Rozpoznanie zlecono Aleksandrowi Kunickiemu ps. Rayski, który miał na swoim koncie zaplanowanie wielu akcji.  Ustalono, że Weffels udaje się co drugi dzień na Szucha około godziny 12, a wraca około 14 następnego dnia. Dalsze obserwacje niczego nie zmieniły i 25 września zakończono rozpoznanie.

  Do akcji doszło 1 października 1943 roku. Po 12 minutach wyczekiwania wyczekiwania na rogu ul. Koszykowej Weffels ukazał się na ulicy i w chwili przekraczania al. Ujazdowskich dostał serię ze STEN’a przez Orkana, nie upadł, lecz pobiegł przez jezdnię aż do bramy Parku Ujazdowskiego i skrył się w jednej z alejek. 

  Orkan wymienił magazynek i pobiegł szukać Weffelsa. Znalazł go zakrwawionego przy ławce w parku, z pistoletem w dłoni. Strzelił mu z bliska w głowę, zabrał broń i dokumenty. 

  Na ulicy pojawił się motocykl z przyczepą z trzema żandarmami; Kalina rzucił w jego stronę „filipinkę”, która wybuchła kilka metrów za pojazdem i motocykl odjechał. AK-owcy pobiegli do samochodu, ostrzeliwując nadbiegających z różnych stron Niemców. Ucieczka nastąpiła bez zakłóceń i zgodnie z planem. Nikt z przeprowadzających akcję nie zginął ani nie został ranny.

  Więźniarki Pawiaka odetchnęły z ulgą, załoga Pawiaka przeżyła kolejny szok – już wiedzieli, że nie są bezkarni.

  5 października 1943 roku inny oddział dyspozycyjny Kedywu KG AK – „ANATOL” – zlikwidował niebezpieczną konfidentkę na oddziale kobiecym Pawiaka, prawą rękę Weffelsa, Sabinę Bykowską.

  Zobacz także

  Edward Mosberg w odpowiedzi na przekłamania Netflixa: wszystkie obozy na terenie polskim były niemieckie [WIDEO]

  Mosberg był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat.

  „My Pierwsza Brygada” odśpiewana przez kombatantów i mundurowych. Duma! [WIDEO]

  https://twitter.com/D_Tarczynski/status/1193866404719710208

  Piosenka, która powstała w hołdzie żołnierzom poległym w Afganistanie i Iraku[WIDEO]

  Znakomity montaż i wzruszająca piosenka. https://www.facebook.com/TobieOjczyzno2305/videos/503580093706865/

  Radni PO przegłosowali uchwałę.Ulica Jedności Robotniczej zamiast gen. Fieldorfa „Nila”.

  Rada miasta Żyrardów głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę gen. Fieldorfa-„Nila” na ulicę Jedności Robotniczej. Decyzja wywołała burzę...

  “Dziękujemy Wam Polacy za uwolnienie miasta Breda”. Holendrzy wciągają sektorówkę z podziękowaniem[WIDEO]

  Podczas meczu drużyna NAC BREDA rozciągnęła ogromną sektorówkę. Chciała w ten sposób podziękować polskim żołnierzom i generałowi Stanisławowi Maczkowi za wyzwolenie miasta...