• Historia
 • Wydarzenia
More
  Strona główna Historia Żołnierz Wehrmachtu, który ocalił 13 Polaków został odnaleziony i pochowany

  Żołnierz Wehrmachtu, który ocalił 13 Polaków został odnaleziony i pochowany

  Od 75 lat miejscowa ludność wspominała lipiec 1944 roku, kiedy Michał Szydłowski, pochodzący ze Śląska żołnierz Wehrmachtu uratował przed egzekucją 13 Polaków. Sam przypłacił to życiem – zginął, zastrzelony z ręki swojego dowódcy. Dopiero teraz udało się odnaleźć i pochować szczątki bohaterskiego żołnierza.

  Kilkadziesiąt lat temu grupa mieszkańców postawiła przy drodze krzyż z napisem: „Nieznany żołnierz 1944 prosi o modlitwę”. To było podziękowanie dla Michała Szydłowskiego, prawdopodobnie Polaka ze Śląska, który został wcielony do Wehrmachtu. Według naocznych świadków i dokumentów w 1944 roku Szydłowski stanął w obronie 13 Polaków, którzy uciekli przed rzezią wołyńską i schronili się w Kosinie. To właśnie oni mieli zostać rozstrzelani. Żołnierz stanął w ich obronie i zapłacił za to najwyższą cenę.

  W dniu który wspominają mieszkańcy Kosiny, niemieccy żołnierze oczekiwali w wiosce na zbliżające się wojska sowietów. Według relacji jeden z niemieckich żołnierzy nakrył Polaków, którzy ukrywali się w jednej z piwnic. Dowódca rozkazał wykonać na nich wyrok śmierci, ale Michał Szydłowski rzucił się na kolana i błagał o łaskę dla Polaków. Wyrok nie został wykonany, ale dzielny żołnierz miał zginąć od kuli w będąc już w okopie.

  Zobacz także

  Edward Mosberg w odpowiedzi na przekłamania Netflixa: wszystkie obozy na terenie polskim były niemieckie [WIDEO]

  Mosberg był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat.

  „My Pierwsza Brygada” odśpiewana przez kombatantów i mundurowych. Duma! [WIDEO]

  https://twitter.com/D_Tarczynski/status/1193866404719710208

  Piosenka, która powstała w hołdzie żołnierzom poległym w Afganistanie i Iraku[WIDEO]

  Znakomity montaż i wzruszająca piosenka. https://www.facebook.com/TobieOjczyzno2305/videos/503580093706865/

  Radni PO przegłosowali uchwałę.Ulica Jedności Robotniczej zamiast gen. Fieldorfa „Nila”.

  Rada miasta Żyrardów głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę gen. Fieldorfa-„Nila” na ulicę Jedności Robotniczej. Decyzja wywołała burzę...

  “Dziękujemy Wam Polacy za uwolnienie miasta Breda”. Holendrzy wciągają sektorówkę z podziękowaniem[WIDEO]

  Podczas meczu drużyna NAC BREDA rozciągnęła ogromną sektorówkę. Chciała w ten sposób podziękować polskim żołnierzom i generałowi Stanisławowi Maczkowi za wyzwolenie miasta...